Ja
Ja
Meist
Ja
JAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Ja
JA
  JA Eesti
Ja
Inimesed
Ja
Leviala
Ja
Saavutused
Ja
Eeskujulik organisatsioon
Ja
JA Alumni
Ja
JA Euroopa, JA Worldwide
Ja
Dokumendid
Ja
Sümboolika

Meist

Ja

Junior Achievement Eesti visioon on toetada ettevõtliku Eesti arengut.

JA Eesti missioon on:
     arendada
noortes ettevõtlikkust
     suunata ettevõtlust toetavaid valikuid
     kujundada majanduslikult mõtlevaid inimesi

JA peamised tegevused on:

1) õppematerjalide koostamine,
2) majandus- ja ettevõtlusõpetajate ettevalmistus
3) õpilasürituste korraldamine oma programmide toetuseks
4) õpilaste ja õpetajate lähetamine välisvõistlustele, konverentsidele ja muudele õppeüritustele
5) ühiskonna teavitamine ettevõtlushariduse vajalikkusest

2016/17 õppeaastal õppis JA Eesti programmide järgi:

*  Põhikooli I-II astmes 4983 õpilast 68 koolis

*  Põhikooli III asmes 2373 õpilast 79 koolis

* Gümnaasiumis 5733 õpilast 123 koolis

Loodi 326 õpilasfirmat 101 koolis (sh 9 kutsekooli ja 14 põhikooli).

Kokku 13 089 õpilast 205 koolis üle Eesti!

 


Meie ajalugu

Junior Achievement Eesti ajalugu algab aastast 1991. Sellel aastal toimus Alma-Atas arvutifirma IBM ja endise NSVL Haridusministeeriumi ühisprojekte tutvustav konverents. Muu hulgas oli juttu ka Junior Achievementi liikumisest. Sama aasta detsembris toimus Moskva Kongresside Palees endise Nõukogude Liidu haridusjuhtidele mõeldud Junior Achievementi programmide tutvustus.

26.jaanuarist kuni 1.veebruarini 1992. aastal osalesid Mari Suurväli ja Ida Tšekulajeva Troitskis korraldatud kursustel, omandades esimestena Eestis Junior Achievementi õpetaja tunnistuse. Kohe alustati tööd kahe pilootklassiga (Tallinna Väike-Õismäe Keskkoolis ja Tallinna 40. Keskkoolis).

1992.aasta augustis korraldas Avatud Eesti Fond koostöös Junior Achievement International spetsialistidega keskkooli õpilastele mõeldud programmi “Majandusõpe” tutvustamise Eesti, Läti, Leedu ja Ukraina majandusõpetajatele. See sündmus pani tegeliku aluse Junior Achievementi programmide õpetamisele Eestis.

1994.aasta 20. aprillil registreeriti Junior Achievementi Arengufond iseseisva organisatsioonina ja tema esimeseks direktoriks sai Mari Suurväli, kes juhtis Junior Achievementi Arengufondi kuni 2002. aasta juulikuuni. Kohe võeti suund lääne poole ning seati eesmärgiks liitumine Young Enterprise Europe-iga.

1996.aastal ühines JAAF Euroopa õpilasfirmade liikumist koordineeriva organisatsiooniga Young Enterprise Europe ja sellest ajast alates on aktiivselt osaletud Euroopa õpilasfirmade laatadel ja võistlustel.

2002.liitusid Young Enterprise Europe ja Junior Achievement Central and Eastern Europe ning moodustasid Junior Achievement-Young Enterprise Europe'i (JA-YEE). JA Eesti on üks selle asutajaliikmetest.

2002.aastast alates kuni 01.02.2018 on JA Eesti direktor Epp Vodja.

2003.aastal sai Eesti õpilasfirma esimest korda Euroopa võistlustel esikolmikusse - 3. koha vääriliseks tunnistati ÕF Staff Paide Ühisgümnaasiumist, kes tootsid ökotooteid.

2009.aastal kuulutati Eesti õpilasfirma Euroopa parimaks - ÕF Rohelin Jälg Tallinna 21. Koolist võitis Hollandis Euroopa Õpilasfirmade Võistluse oma CO2 jalajälje neutraliseerimise teenusega. Teist korda võitis Eesti firma aastal 2013 - ÕF Kolm Põrsakest pakkusid lasteüritustele teadusteatrit ning selle teenuse hindas žürii esikohavääriliseks. Koolmandat korda tunnistati Eesti õpilasfirma Euroopa parimaks aastal 2017, kui võidu tõi koju ÕF Festera, kes toodab biokaste, et muuta prügisorteerimine keskkonnasõbralikumaks. Kokku on Eesti õpilasfirmad Euroopa võistlusel poodiumikoha vääriliseks tunnistatud 7 korral.

Tähelepanuväärsed õpilasfirmad on olnud ka Karoli Hindriksi juhitud ÕF Smilex, mis mõtles välja ning patenteeris pehmed helkurid, mis tänagi poodides müügil on. Samuti Sten Saare ÕF 4Poega, kes tõid turule valemivihikud, mida tänasel päeval müüb Steni OÜ Realister nii Eestis kui ka piiritaga.

Tänaseks päevaks on JA Eesti tegutsenud üle 25 aasta ning töötajaid on kokku 8. 2012-2013 aastal registreeriti kokku 227 õpilasfirmat, millel oli kokku umbes 1000 liiget. Ka 2013-2014 aastal oli õpilasfirmasid üle 200.

2014. aasta juulis võõrustas JA Eesti Euroopa noori ettevõtjaid ja ettevõtlusõppe edendajaid 36 Euroopa riigist, korraldades oma senise ajaloo suurima sündmuse - 25. Euroopa õpilasfirmade võistluse Tallinnas. Juubelivõistlus korraldati kõrgel tasemel ning hinnati üheks parimaks Euroopa võistluseks läbi aegade.

2014, 2016 ning 2017.aastal pälvis JA Eesti JA Europe Model Organisationi tiitli, mis on kinnituseks, et JA Eesti organisatsioon on tugev ning tulemused nii programmide taseme kui ka leviku vallas suurepärased.

2018. aasta 1. veebruaril vahetus JA Eesti tegevdirektor. Epp Vodja töötas organisatsioonijuhina alates 2002.aastast. Alates 2018. aastast on JA Eesti tegevjuhiks meie pikaajaline kolleeg ja juhatuse liige Kersti Loor.

 

000JA Alumni Estonia
0klassi registreerimine
1EETA
1HAK
2maarmastanaidata2
Edu ja tegu
seb
x_Tagasi Kooli
Ja

 
 
Junior Achievement Eesti SA
Lauteri 3-212, 10114 Tallinn
Koduleht: www.ja.ee
E-kiri: junior@ja.ee
Telefon: +372 6210998
Asukoht Facebook  
by HansaNet